top of page
Пошук
Іванчук А.І.

Ми цінуємо свою історію

14 квітня у школу завітала Волинська телерадіокомпанія та головний хранитель Волинського краєзнавчого музею Наталія Юхимівна Пушкар. Зустріч проходила у формі лекційного заняття з учнями 9-11 класів на тему «Життя та доля Марії Биковської».

Марія Биковська була дочкою нотаріуса Луцького окружного суду Михайла Андрійовича Биковського, приятеля Петра Антоновича Косача. Звідси й почалася дружба маленької Марії із відомою тепер українською поетесою Лесею Українкою. Ця дружба продовжувалася усе життя. Знаменною подією для нашої малої Батьківщини – с. Піддубці - стали відвідини Лесею Українкою своєї подруги, в той час коли вона вчителювала у школі нашого села. Свої враження від поїздки Леся Українка висвітлила у нарисі «Школа», який був опублікований у 1895 році в журналі «Народ». Саме цей волинський образок, напевне, був тим «доказательством невещественных отношений», про які Маня просила Лесю, а вона завжди пам’ятала про те наївне прохання подруги – присвятити їй щось зі своїх творів.

… Під’їжджаючи до села під дощем «бачила хати і греблю з вербами», далі – «церкву, попівський великий будинок, а трохи далі від нього маленьку хату з ганочком і з шкільним дзвінком біля ганочка. «Оце і школа», - сказав мій візник…» - пише у своєму нарисі Леся Українка.

«Школа» - це справжній образок з натури…», а, отже, все у нарисі правдиве: персонажі, події, ситуації. В нарисі згадується й про відвідини батюшки Іоанна Береговича, про його відносини із Манею Биковською, про саму церкву та сад коло неї. До наших днів у Піддубцях збереглася Покровська церква і залишки старого саду, проте школу кілька років тому розібрали.

Для учнів та вчителів дуже цінним був візит гостей. Кожен з нас прагне більше дізнатися про історію рідного краю та всіма силами зберегти її у віках. З цією метою, у школі відкрито картинну галерею в рамках проекту «Славетна Волинь», де зображені видатні постаті Волинського краю. На одній із картин ви можете побачити Марію Биковську із своєю подругою Лесею Українкою (картина Олени Звягінцевої) на фоні Піддубцівської церкви. А у музеї освіти села, що на базі нашої школи, представлено матеріал про цю подію, що завдяки краєзнавцям-дослідникам постійно поновлюється.

Педагогічний колектив та дирекція школа впевнені, що все це буде спонукати учнів знати свою історію та поповнювати скарбницю історичного досві



Детальніше познайомитись із нарисом "Школа" Лесі Українки ви можете натиснувши на це посилання



23 перегляди0 коментарів
bottom of page